Žiarinka v Nemecku

Počas troch rokov svojej existencie usporiadal detský mandolínový súbor Žiarinka už viac ako 60 rôznych koncertov. Veľkou túžbou detí i vedúci súboru však bolo koncertovať i v zahraničí. V máji tohto roku sa nám naskytla možnosť zúčastniť sa v dňoch 30. 7. - 2. 8. 1998 na festivale Trommer-Sommer v kraji Odenwald v západnej časti Nemecka.

S touto ponukou k nám prišiel Ing. Juraj Vilim, ktorý svojmu nemeckému priateľovi Fritzovi Rőthovi kedysi daroval videokazetu s vystúpeniami nášho súboru. Tá sa mu ihneď zapáčila a on urobil všetko pre to, aby sa naše deti mohli predviesť i v jeho krajine.

Ich radosť bola obrovská. K hudobnému nadanie pridali obrovskú usilovnosť a začali nacvičovať nové skladby, predovšetkým od nemeckých hudobných skladateľov. Celé dva mesiace sa takmer všetky naše rozhovory začínali i končili úvahami o tom, aké to v Nemecku bude. Konečne nadišiel dlhoočakávaný 29. júl.

Odchod sme naplánovali na 18. hodinu od Katolíckeho kultúrneho domu v Nesluši. Za novými skúsenosťami a zážitkami odchádzalo do cudziny 37 detí a 8 dospelých. Samozrejme, že na takú ďalekú cestu okrem 4 vedúcich, ktorí s deťmi pracujú, musela ísť i tlmočníčka, zdravotná sestra a kameraman. Všetci sme sa zhromaždili v kostole, kde nám na cestu dal požehnanie pán farár Mgr. P. Beňo. K autobusu sa prišiel rozlúčiť i starosta obe A Ďuriaš, krstný otec súboru.

Pán farár, starosta obce i rodičia detí zaželali všetkým veľa úspechov a šťastný návrat. Žiarinka sa vybrala zviditeľnovať Slovensko.

Do Hammelbachu sme pricestovali vo štvrtok napoludnie. Deti sa ubytovali, umyli, naobedovali a napriek únavnej takmer 17-hodinovej ceste sme už poobede o 17. hodine mali prvý koncert na slávnostnom otvorení festivalu v dedinke Trom. Veľkým ocenením pre nás bolo to, že sme tento festival otvárali. Osobitne nás privítal starosta obce Hammelbach. Naše vystúpenie malo veľký úspech. Pán dirigent Klanduch mal už hneď na druhý deň v rukách výtlačky dvoch nemeckých regionálnych novín, ktoré nezávisle od seba písali o mladých muzikantoch zo Slovenska. Ďalší koncert sa na želanie divákov uskutočnil v piatok. Prišli aj mnohí tí, ktorí nás už predchádzajúci deň počuli.

V sobotu Žiarinka absolvovala ďalší náročný deň. Na pozvanie starostu mesta Michelstadt sme usporiadali koncert pri slávnostnom otváraní významného ekologického diela, čistiacej stanice.

Po tomto koncerte bol pre deti pripravený zaujímavý výlet po kraji Odenwald. Nemecký sprievodca s pomocou tlmočníčky Silvie priblížil nielen prírodné krásy, ale i historické pamiatky tejto oblasti.

Rozlúčkový koncert s obyvateľmi Hammelbachu sa konal v sobotu večer. Tak, ako sa nám už mnohokrát podarilo zahnať mraky na oblohe, stalo sa i vtedy. Keď začali deti hrať, obloha, na ktorej sa zbiehali mraky, sa vyjasnila a pokojne sa mohlo pokračovať v programe. Deti hrali, obecenstvo tlieskalo, a tak si vynútilo ďalšie skladby, ktoré sme im ochotne v takej atmosfére pridali. Koncert sme zakončili skladbou Ludwiga van Beethovena, Óda na radosť. Časť skladby, ktorú deti spievali po nemecky, už spievali všetci prítomní so slzami v očiach. Najviac dojatý bol pán Rőth, ktorý bol sprostredkovateľom i sponzorom nášho zájazdu. Pri rozlúčke zaželal deťom najmä to, aby zostali také, aké sú, milé, veľmi slušné a rozžiarené typickou destskou úprimnosťou.

Zápisy v našej kronike hovoria, že koncerty so Žiarinkou boli plné radosti, lásky a dobrej nálady. Po skončení vystúpenia sme si spoločne zaspievali ešte ďalšie slovenské ľudové piesne, čo malo medzi prítomnými tiež veľký úspech. Počas našej cesty sa nevyskytli žiadne väčšie zdravotné problémy, a tak zdravotná sestra Janka mohla pomáhať ako pedagogický dozor p. uč. Plošticovej a slečne katechétke Zdenke. Treba pochváliť zvukového technika Janka Palárca i pána M. Škoríka, ktorý zabezpečil trpezlivých vodičov autobusu V Bučeka a J. Kantoríka. Všetky naše zážitky nafilmoval náš kameraman a fotograf v jednej osobe, J. Žabka.

Sme presvedčení, že sme na svojich vystúpeniach nesklamali tých, ktorí nám veria a že sme pekne reprezentovali našu obec Nesluša, ale zároveň i celé Slovensko.

Už teraz sa veľmi tešíme na ďalší zájazd do oblastí bývalej Juhoslávie obývaných našimi krajanmi, ktorý sa uskutoční už koncom augusta tohto roku.

Výňatky z nemeckých novín

Leto je otvorené: Žiarinka to začala. Tribúna bola uvoľnená skvelému mandolínovému súboru, ktorý znovu ukázal, že hudba nepotrebuje žiaden preklad, že naše hudobné a kultúrne hodnoty sú medzinárodné. Už dávno prespieval Pavarotti nesmrteľnú ľubostnú pieseň na pieseň o vlastnej mame. Prečo by teda nemohol 19-ročný Radovan Skokan tú istú pieseň zanôtiť o svojej slovenskej mame. Išlo to pod kožu rovnako ako aj spev 14-ročnej Kataríny Oravcovej, keď po nemecky spevala o otcovi: ... bol jeden úžasný klaun, bol jeden veľký umelec (ako sme z novín zistili, s gramatickými chybami)... S polkami, Carmen a ďalšími medzinárodnými večne živými melódiami a nápevmi bolo o primeraný úvod Trommer-Sommer postarané. (Odenwälder Zeitung, 31. júla 1998)

... Kvôli vystúpeniu si robilo starosti a na svoju prvú cestu do Nemecka sa tešilo takmer 50 detí z mandolínového súboru Žiarinka zo Slovenska. S veľkou zanietenosťou a nákazlivou veselosťou prezentovali títo malí muzikanti piesne rôznych hudobných žánrov. Či to bola ľudová pieseň alebo operná ária, valčík alebo polka, moderná populárna pieseň alebo klasická pieseň, mladí hudobníci zvládli všetko bezchybne a s veľkým citom pre štylistickú jedinešnosť rozličných žánrov. Citeľne dobrá nálada orchestra okamžite ovládla aj hostí zúčastnených na otvorení. Po tejto hudobnej maškrte začali hosti tlieskať...

  Účasť na Trommer-Sommer bola súboru umožnená vďaka Klubu Odenwald Hamelbach a firme Zweirad-Röth. Firma Röth prevzala na seba náklady na cestu, zatiaľ čo členovia Odenwaldklubu sa postarali o ubytovanie. Po pobyte v Nemecku čaká tento súbor turné po bývalej Juhoslávii. (Südheisse Post, 31. júla 1998)

Fotografie

Všetky fotografie veľké | Prehliadať fotografie

Nemecko 1998, Originál článku zo Žilinského večerníka.Fotografia na obal kazety, máj 1998.Nemecko 1998, Zápis v regionálnych novinách.Nemecko 1998, Zápis v regionálnych novinách.
2023  lobobopeterpziarinka.tym.sk