Rok 2008

22. 4. 2008 Belá

V podvečerných hodinách sme uskutočnili koncert v priestoroch hotela Bránica v Belej. Pokúsili sme sa spríjemniť firmenú akciu istej poisťovne. Hrali sme v pekných, ale stiesnených priestoroch rekonštruovaného hotela.

Na koncert sme prišli v plnom zložení, ale nie všetci sme mohli hrať aj počas koncertu. Našťastie sa medzi nami našlo veľa dobrovoľníkov, ktorí dokonca s radosťou počas koncertu ostali v autobuse.

18. 5. 2008 Varín

Zahrali sme v centre Varína pri príležitosti hodových slávností. Bol to náš prvý koncert vo Varíne.

29. 6. 2008 Lodno

Pri príležitostí lodňanských hodov v deň Petra a Pavla sme mali vystúpiť počas a po omši pre kostolom v Lodne.

Naše plány sa zmenili, pretože dohodnutý autobus napokon neprišiel. Pokúšali sme sa telefonicky kontaktovať náš autobus, násladne aj SAD-ku, žilinskú MHD a iných súkromných prepravcov. Keďže bola nedeľa, nepodarilo sa nám autobus zohnať. Situáciu zachránil Mišo, keď si spomenul, že jeho ujo z Radole je tiež vodič autobusu. Ten po nikoľkých minútach prišiel, odviezol nás a dohodli sme s ním aj odvoz na jeden ďalší koncert.

Napokon sa nám aj napriek neskoršiemu príjazdu podarilo odohrať koncert po omši.

19. 7. 2008 Lietava

V Lietave boli oslavy 690. výročia písomnej zmienky o obci a hrade Lietava a 650. výročia prvej zmienky o lietavskej farnosti. V rámci nich bol pripravený nielen kultúrny program pri základnej škole. Počas nášho koncertu nám na približne minútu vypadol elektrický prúd. Výpadok nastal v strede piesne, túto pieseň sme dohrali do konca bez elektriny. Diváci nám aspoň uverili, že nehráme na playback.

Okrem nás si diváci mohli pozrieť aj program súborov: Lietava, Cibulník z Lietavskej Svinnej, Závadské ženy z Lietavskej Závadky, Sursum Corda z Rosiny a Františka Muchu z Terchovej.

20. 7. 2008 Radoľa

Na ďalší deň po vystúpení v Lietave sme zahrali v Radoli.

Pri príležitosti 15. výročia osamostatnenia obce Radoľa od Kysuckého Nového Mesta usporiadala obec v spolupráci s Kysuckým múzeom športovo-kultúrne slávnosti. Nedeľná kultúrna časť prebiehala v areáli pred radoľským kaštieľom. Program začal svätou omšou. Náš koncert začal hneď po jej skončení, no pár piesní sme zahrali aj v jej úvode. Po nás si účastníci mohli pozrieť divadelné predstavenie.

9. 8. 2008 Neslušský chomút, neuskutočnený koncert

V sobotu 9. augusta sme mali naplánovaný koncert počas prestávky prvého ročníka gazdovských pretekov Neslušský chomút. Kvôli silnému pretrvajúcemu dažďu sa náš koncert nekonal.

Preteky sa našťastie podarilo usporiadať a boli zaujímavé pre divákov, ktorých nepriaznivé počasie neodradilo.

12. 8. 2008 Trenčín

Po niekoľkých rokoch Žiarinka opäť zahrala v Trenčíne. Koncert sa uskutočnil v utorkový večer na pódiu na Mierovom námestí.

V sobotu, tri dni pred naším koncertom, bol na tomto pódiu hokejista Tomáš Kopecký so Stanlyho pohárom.

15. 9. 2008 Bratislava - Vajnory

Počas existencie nášho súboru sa nám po druhýkrát podarilo dostať do Bratislavy. Prvýkrát to bolo na jeseň roku 2004 na oslavách vinobrania v Bratislave - Rači. V lete sa nám ozvali pracovníci úradu Bratislava - Vajnory, ktorí si nás pamätali z Rače, a pozvali nás na oslavu hodov v ich mestskej časti. Jediným problémom bola finačná náročnosť dopravy.
Náš koncert sa mal uskutočniť až poobede. Keďže sme chceli absolvovať aj menšiu prechádzku historickým centrom Bratislavy, odchod z Nesluše bol stanovený na ráno. Naším sprievodcom po Bratislave bol pán učiteľ Jaroslav Nekoranec, ktorý v Bratislave študoval. Autobus nás zaviezol ku Bratislavskému hradu zakrytého lešením kvôli začínajúcej rekonštrukcii. Tam nám pán učiteľ poviedal niečo o histórii nášho hlavného mesta, najmä o období, keď bola Bratislava v čase rozmachu Tureckej ríše korunovačným mestom.
Od hradu sme pešo prešli ponad cestu idúcu k Novému mostu (predtým most Slovenského národného povstania) k Dómu svätého Michala. Niekoľko minút sme strávili prehliadkou tejto katedrály. Ďalším cieľom bolo Hviezdoslavovo námestie, kde sa nachádza historická budova Slovenského národného divadla. Po obede v reštaurácii sme popri budove Reduty prešli k Dunaju, kde nás čakal autobus. Ten nás zaviezol do parku Pod lipkami vo Vajnoroch.  
Aj napriek studenému a upršanému počasiu, ktorý predchádzal a sprevádzal hodové slávnosti počas sviatku Sedembolestnej Panny Márie, hody boli a vydarili sa. Pódium pre vystupujúcich aj lavičky pre divákov boli zastrešené. Naše vystúpenie sme však mierne skrátili.
Okrem nás vystupovali tri domáce skupiny a boli sme svedkami súťaže o najlepší koláč, po ktorej bolo možné súťažiace kúsky aj ochutnať.

15. 11. 2008 Nesluša

V sobotu 15. novembra 2008 boli v Nesluši oslavy 220. výročia založenia farnosti Nesluša. Farnosť vznikla v roku 1788 oddelením od farnosti Kysucké Nové Mesto. Počas omše, ktorú celebroval diecézny biskup Tomáš Galis, sme zahrali niekoľko piesní.

25. 12. 2008 Nesluša

Na prvý sviatok vianočný približne polovica Žiarinky zahrala niekoľko piesní počas predstavenia detí v neslušskom kostole.

Fotografie

Všetky fotografie veľké | Prehliadať fotografie

Koncert v pekných priestoroch hotela Bránica (foto: Monika B.)Hody vo Varíne (foto: noviny Varínčan)Omša pred kaštieľom v Radoli. Žiarinka je v strede záberu hneď pred kaštieľom. (foto: Kysucké múzem)Propagačný plagát na Neslušský chomút 2008.220. výročie neslušskej farnosti, omša v neslušskom kostole (foto: S.Janiš)220. výročie neslušskej farnosti, erb, pečať a zástava obce Nesluša220. výročie neslušskej farnosti, Žiarinka v popredí220. výročie neslušskej farnosti, požehnanie erbu, pečate a zástavy220. výročie neslušskej farnosti, Zuzka a biskup Žilinskej diecézy Tomáš Galis
2023  lobobopeterpziarinka.tym.sk